Atrakcje
Wodzisławia Śląskiego
Źródło: Fourtkadesign.pl
Foto: Krzysztof Pietrek
Średniowieczny Rynek miasta Wodzisław Śląski
Jeden z największych rynków na Śląsku, wytyczony w istniejących granicach już w 1257 roku. Dziś wodzisławskie Stare Miasto i jego obrzeża to deptaki, ławeczki i fontanny, a także zacieniony park okalający rynek od strony północnej. W sezonie godne polecenia są ogródki piwne i urokliwe restauracyjne skwery, których przy ładnej pogodzie tam nie brakuje. Rzut beretem od lokum, 3 km na miejsce.
Źródło: Wodzislaw-slaski.pl
Foto: Marcin Giba
Pałac Dietrichsteinów
Klasycystyczna budowla mieszcząca się pomiędzy rynkiem a parkiem miejskim, która dzisiaj służy za gmach Muzeum Miejskiego. Od 2018 roku ulega rewitalizacji. Owo muzeum poświęcone jest przede wszystkim historii Śląska, a w węższym ujęciu Wodzisławia i okolic.
Źródło: Fourtkadesign.pl
Foto: Krzysztof Pietrek
Neogotycka Baszta Rycerska (potocznie Wieża Romantyczna)
20 – metrowy zabytek ulokowany w lesie miejskim, na popularnym „Grodzisku”, odrestaurowany w 1991 staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, długo stanowił również punkt widokowy. Potoczną nazwę baszta przybrała od XIX – wiecznego fundatora, znanego romantyka – Edwarda Braunsa. Owe urokliwe ruiny zamkowe znajdziecie Państwo 6 km na północny – wschód od hotelu.
Źródło: Zabytkitechniki.pl
Ćwiczebna Sztolnia Górnicza w Wodzisławiu Śląskim
Znajdująca się przy ulicy Gałczyńskiego sztolnia na co dzień pełni funkcję edukacyjną dla adeptów górniczego rzemiosła, natomiast turyści, którzy ciekawi są klimatu panującego w prawdziwej kopalni także mają możliwość zejścia pod ziemię. Czekają na Państwa wyrobiska liczące łącznie ok. 500 metrów. 5 km na miejsce, poniżej 10 minut samochodem.
Źródło: Fourtkadesign.pl
Foto: Krzysztof Pietrek
Dworzec kolejowy
Źródło: Wodzislaw-slaski.pl
Dworek Jedłownik
Powstanie Dworku datuje się na lata 80-te XIX wieku. Wybudowany został przez Gotfryda Hesse. Zlokalizowany w dzielnicy Jedłownik w Wodzisławiu Śl., idealnie wpasował się w tamtejszy krajobraz. Obecnie pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej dla dzieci Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.
Źródło: wikipedia.org
Photo: Hons084 / Wikimedia Commons
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim
Zaprojektowany został przez architekta Ludwiga Schneidera z Wrocławia w stylu neogotyckim. Powstał w latach 1909-1911. Wysokość wewnątrz do sklepienia w środkowej nawie ma 14 m, a w nawach bocznych 11 m. Linia łącząca ołtarz i wejście do kościoła nie jest całkowicie prosta, lecz skierowana trochę w lewo, co symbolizuje Chrystusa, który konając na krzyżu, skłonił lekko głowę. W 1983 r. nad ołtarzem głównym został umieszczony 4-metrowy obraz namalowany na drewnie, przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Źródło:Bazylika Pszów
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie
Znajduje się w centrum miasta Pszów. Barokowa świątynia z 1747 r. wraz z otaczającą ją małą kalwarią drogi krzyżowej jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. To tu od XVIII wieku przybywają również wierni, by prosić o łaskę uzdrowienia Matkę Boską Pszowską, znaną również jako Uśmiechniętą.
Źródło: Fourtkadesign.pl
Foto: Krzysztof Pietrek
Ruiny Pałacu Tworków
Najdalej ulokowana z wybranych atrakcji, natomiast zdecydowanie godna poświęcenia ok. 30 minut drogi na miejsce (20 km). Tworków to wieś położona nieopodal miasta Racibórz. Ruiny neorenesansowego pałacu są wpisane do oficjalnego rejestru zabytków województwa śląskiego. Trochę podupadłą konstrukcję i obrzeża budowli obecnie odrestaurowują polscy i czescy konserwatorzy zabytków. Całość robi naprawdę efektowne wrażenie. Gorąco polecamy turystyczną wycieczkę do Tworkowa.
Źródło: Fourtkadesign.pl
Foto: Krzysztof Pietrek
Osiedle robotnicze kopalni „Marcel” w Radlinie
Osiedle zbudowano na przełomie XIX i XX wieku dla pracowników działającej w mieście kopalni Emma (od 1949 r. Marcel). Budynki osiedla stanęły naprzeciwko zabudowań kopalnianych. Są tu domy kadry zarządzającej, domy noclegowe, wielorodzinne familoki czy gmachy użyteczności publicznej. Wśród projektantów kolonii byli sławni architekci m.in. Hans Poelzig.
Źródło: bluszczow.eu
Figura św. Jana Nepomucena w Bluszczowie
Barokowa figura przedstawia św. Jana Nepomucena dającego jałmużnę klęczącemu obok żebrakowi. Zdaniem badaczy powstała najprawdopodobniej między 1730 a 1740 r. a została ufundowana przez szlachecką rodziną Larischów. Figura jest jednym z najcenniejszych spośród tego rodzaju zabytków na terenie powiatu wodzisławskiego.